Dnešním moderním trendem v digitalizaci firemní informatiky je využívání online softwarových řešení. Většina firem si uvědomuje nesporné výhody spojené s online řešením, ať už jde o systémy vyvíjené přímo pro internetové prohlížeče nebo moderní online aplikace.
Je ovšem vše zalito sluncem, jak to na první pohled vypadá?
V tomto článku se pokusíme o nastínění hlavní výhod a nevýhod, tak abychom Vám přinesli ucelený pohled na tuto problematiku firemní informatiky.
Co to vlastně znamená mít online / offline podnikový systém?
Ve většině případů, pokud firma využívá offline software, tak tento systém spravuje přímo na svých hardwarových zařízeních (počítačích). Systém běží pouze na operačním systému daných prostředků a z jiných zařízeních daný software využívat nejde. Toto řešení má nespornou výhodu, a to je bezpečnost.
Díky tomu, že software není přímo umístěn na serveru, který by byl napojen do internetové sítě, je z tohoto pohledu lépe chráněn proti hackerským útokům. Nicméně ani v tomto řešení není riziko bezpečnosti zcela nulové, protože stačí, aby daný počítač, tablet apod… byl připojen k internetu a dané bezpečnostní riziko okamžitě vzniká. A pojďme si narovinu říci, který počítač v dnešní době není připojen k internetu….?
Další výhodou by mohla být o něco rychlejší práce se softwarem, tím že software není online odpadá nutnost načítání (stránek systému při ukládání dat, výpočtu apod…). Tento problém narůstá, pokud podnik nemá možnost mít rychlé a spolehlivé internetové připojení. V tom případě by oné načítání přinášelo firmě velkou časovou zátěž a riziko. Každopádně u moderních online systémů ve spojení s kvalitním internetovým připojením tato časová zátěž klesá a limitně se blíží nule.
Shrnuli jsme si hlavní výhody offline softwarů, pojďme se přesunout k výhodám online řešení!
Největší výhodou online softwaru je díky internetové síti přístup z jakéhokoli zařízení (připojeného k internetu) po celém světě v reálném čase. To umožňuje řízení Vaší firmy ze všech míst na zeměkouli, ať už jste na romantické dovolené s manželkou na Maledivách, nebo na prodlouženém víkendu na chalupě. Data máte kdykoli přístupná a hlavně aktuální.
Nesporným benefitem je možnost práce se softwarem téměř neomezeného počtu pracovníků ve stejném čase. Kde odpadá nutnost využívat jen vytipované počítače a pracně aktualizovat data v síti mezi počítači u offline softwarů.
Další výhodou jsou serverové zálohy spravované třetí stranou, kde Vám odpadá starost o pravidelné zálohy dat. To však může být i nevýhoda, pokud se na to dívat z pohledu integrity dat, kde přístup k Vaším firemním datům dáváte třetí straně. V dnešní době se můžete však rozhodovat mezi několika dodavateli podobných služeb, nebo si můžete zřídit svůj vlastní server sami.
Shrnutí:
Výhody online řešení
· Software je přístupný ze všech míst na světě
· Automatické zálohování
· Se softwarem může pracovat téměř neomezený počet pracovníků ve stejném čase
· Aktuálnost dat
Nevýhody online řešení
· Ochromení při výpadku internetu
V tomto článku jsme se snažili shrnout ty nejzákladnější výhody / nevýhody online a offline podnikových softwarů, tak aby si každý dokázal udělat elementární přehled o těchto dvou možných řešení firemní informatiky. Neřešili jsme finanční stránku těchto řešení, protože náklady, které firma vloží do SW musí být vykoupeny přínosem a úsporami času, chybovosti apod… Na to bude mít každá firma svůj vlastní pohled. Pro každý podnik bude výhodnější jiné řešení, a proto se jedná o dost subjektivní hodnocení, kterému jsme se chtěli vyhnout.
Nicméně věříme, že i tak tento článek pro Vás byl přínosný a pomůže Vám s budoucím výběrem nového softwaru pro Vaši firmu.
Comments